ODPUST ZUPEŁNY Z OKAZJI OSIEMSETNEJ ROCZNICY „BOŻEGO NARODZENIA W GRECCIO” PRZEŻYTEGO PRZEZ ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU
Papież Franciszek, z okazji osiemsetnej rocznicy Bożego Narodzenia w Greccio, udzielił wielkiego daru Braciom i Siostrom Rodziny Franciszkańskiej – Dar Odpustu Zupełnego przy nawiedzeniu kościoła franciszkańskiego i zatrzymaniu się na modlitwie przed umieszczonym tam żłóbkiem.
We wszystkich kościołach franciszkańskich możliwe będzie uzyskanie odpustu zupełnego przez wszystkich wiernych, pod zwykłymi warunkami, od 8 grudnia 2023 r. do 2 lutego 2024 r. Podobnie ci, którzy są chorzy lub fizycznie niezdolni do przybycia, mogą również skorzystać z daru odpustu zupełnego, ofiarując swoje cierpienia Panu lub wypełniając pobożne praktyki.
Odpust jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy.
Rozróżnia się odpusty cząstkowe i zupełne (zależnie od tego, w jakim stopniu uwalniają nas od kary doczesnej). Odpusty te może zyskiwać każdy ochrzczony po spełnieniu odpowiednich warunków dla siebie lub ofiarowywać je za zmarłych.
Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
- Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji – zyskuje się odpust cząstkowy);
- Stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna;
- Przyjęcie Komunii świętej;
- Odmówienie modlitwy (np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”) w intencjach Ojca Świętego (modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia Papież);
- Wykonanie czynności związanej z odpustem.